رازهای انتخاب آباژور که طراحان داخلی نمیخواهند شما بدانید

طراحی داخلی اتاق نشیمن

ایجاد تناسب در دکوراسیون خانه مخصوصا در اتاق نشیمن از اهمیت بالایی بر خوردار است. تهیه وسایل مناسب با نوع طراحی دکوراسیون از این لحاظ اهمیت دارد که حتی یک انتخاب اشتباه برای کوچکترین جزء میتواند تمام ترکیب را از حالت تعادل خارج کرده و باعث ایجاد بی نظمی شود. آباژور ها یکی از اجزایی هستند که با کمی اهمیت دادن به آن ها و انتخاب درست با هزینه ای کم می تواند تاثیر بسزایی در تکمیل دکوراسیون خانه شما داشته باشد. آباژور ها علاوه بر زیبایی بصری که در محیط ایجاد میکنند با تکمیل نورپردازی و ایجاد نور مناسب فضای اتاق را دلنشین تر می کنند.

برای اینکه بتوان آباژور مناسب برای نوع طراحی دکوراسیون و چیدمان خانه را انتخاب کنیم نیاز است تا با ویژگی های اصلی یک آباژور آشنا شویم. آباژور ها انواع مختلف و اندازه های متفاوت دارند که هرکدام برای هدف خاصی انتخاب و تهیه می شوند.

 

 

دلیل استفاده از آباژور در منزل

قبل از انتخاب یک آباژور باید در نظر داشت که آباژور ها به عنوان منابع نور پردازی اصلی اتاق نیستند و وظیفه تامین نور فضا به عهده لوستر ها و چراغ های سقفی است. از آباژور ها به عنوان ایجاد نقاط کانونی نورانی برای مجزا کردن و یا متمایز کردن قسمتی از اتاق و یا بخشی از فضای دکوراتیو استفاده میشود. از آنجایی که بیشتر لوازم دکوری خانه در اتاق نشیمن بکار می روند پس برای بیشتر دیده شدن و بهتر به نظر آمدن این لوازم استفاده از یک آباژور مناسب بسیار توصیه میشود تا با ایجاد نور متمرکز در قسمتی از محیط تاکید و اهمیت آن نقطه را نمایش دهد.

نحوه انتخاب محل قرار گیری آباژور

یکی از مهمترین نکاتی که باید در نظر داشت این است که گرانترین و زیباترین مورد در بازار همیشه بهترین انتخاب نیست بلکه در بسیاری از موارد زیبایی در سادگی است. بهتر است انتخاب آباژور با توجه به نوع چیدمان دکوراسیون و بودجه ای که برای این کار در نظر گرفته اید انجام شود رعایت نکات فنگ شویی و تناسب رنگ ها و طرح ها مهمتر از خرید لوازم گرانقیمت و بدون هدف است.

همانطور که بالاتر اشاره شد بهتر است که قبل از انتخاب آباژور ابتدا سایر وسایل اتاق را انتخاب کرده و چیده و پس از آن مشخص کنید که چه مدل آباژوری با چه طرح و پایه ای مناسب است. برای این کار علاوه بر تمام موارد گفته شده باید نقاط کانونی نور پردازی را نیز در نظر بگیرید و یا نقاط دنج و تاریک را انتخاب کنید تا با فکوس نور بر آن نقاط بتوانید نور پردازی اتاق را کامل کنید.

 

 

 انتخاب نوع و مدل آباژور

برای انتخاب آباژور باید به دو موضوع اساسی انتخاب کنید اول نوع آباژور و مدل پایه آن است که بر اساس نوع چیدمان و دکوراسیون اتاق انجام میشود و دیگری دلیل استفاده از آباژور می باشد که برای چه هدفی انجام میگیرد. این انتخاب میتواند به دلیل ایجاد روشنایی کلی، ایجاد فضای دنج و یا ایجاد روشنایی برای قسمتی از اتاق مثلا جهت مطالعه باشد. در باره دکوراسیون و نحوه چیدمان مفصل توضیح داده شد در ادامه به موضوع دوم میپردازیم.

نوع نور پردازی آباژور ها بسیار مرتبط با شکل، طرح، شید و رنگ ان دارد. به طور مثال آباژور پایه دار یا کنار سالنی مناسب برای ایجاد روشنایی کلی هستند و یا آباژورهای رومیزی برای ایجاد نقاط نورانی محدود تر برای مطالعه بهتر هستند. همچنین علاوه بر نوع و اندازه پایه آباژور، طرح و رنگ شید نیز تاثیر گذار می باشد. طرح های شید آباژور ها عمدتا به صورت کلاسیک و سنی و یا مدرن و امروزی است. مدل های کلاسیک بیشتر با رنگ شید تیره با طرح های سنتی هماهنگ میشوند و مدل رومیزی آباژور با این نوع طراحی ها سازگار تر است، و برای دکورهای مدرن تر رنگ های روشن بیشتر استفاده میشوند.

یکی از موثر ترین عوامل در ظاهر آباژور شید یا کلاهک آن است. جنس شید میتواند از مواد مختلف مثل پارچه، طلق، شیشه و یا حتی فلزی باشد. انتخاب نوع جنس شید سلیقه ای است و ارتباط مستقیم با نوع دکوراسیون اتاق دارد. حتی انتخاب رنگ آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر هدف از استفاده آباژور ایجاد تعادل و هماهنگ سازی با سایر وسایل اتاق است مدل پارچه ای با رنگ های تیره تر مناسب هستند اما اگر میخواهید از آباژور به عنوان یک وسیله تزئینی استفاده کنید از رنگ های روشن تر مانند نارنجی یا زرد میتوان استفاده کرد.

آباژور های پایه دار یا کنار سالنی به دلیل اینکه نور را به سمت بالا و رو به سقف می تابانند برای خانه هایی که سقف کوتاه تری دارند مناسب تر هستند زیرا با تابش نور به سقف باعث ایجاد خطای دید شده و سقف را بلند تر نشان میدهد. هرچند اگر آباژور را برای اتاق خواب می خواهید بهتر است از مدل رومیزی با شید تیره استفاده کنید تا به عنوان چراغ خواب نیز کاربرد داشته باشد.

از آنجایی که لوستر ها اصلی ترین منبع تولید نور و روشنایی در خانه هستند بنابر این هماهنگ سازی بین لوستر و آباژور از اهمیت بالایی برخوردا است. البته حتما لازم نیست که هردو یک شکل و یک طرح باشند اما از لحاظ رنگ بهتر است که هماهنگی داشته باشند.

مورد دیگری که باید هنگام هماهنگ سازی وسایل در نظر داشت مبلمان منزل می باشد. شما میتوانید از آباژور های ایستاده در پشت محل قرار گیری مبلمان استفاده کنید و یا یک عدد آباژور رو میزی را در کنار آن قرار داد در این صورت حتما توجه داشته باشید که ارتفاع آن نباید بلند تر از مبل باشد. همچنین با توجه به شکل هندسی میزی که آباژور بر روی آن قرار میگیرد میتوانید شکل شید را انتخاب نمایید.

 

نظر خود را بنویسید

enamad